Bortamatch mot Tumba.
Då vi gjort en riktigt bra säsong hittills så har vi satt oss i ett riktigt bra läge att förvalta då vi med tre matcher kvar har 9 poäng och många plusmål ner till tvåan som är Tumba.
Detta innebär att vi har allt i egna händer och denna match visar vi tyvärr inte riktigt rätt ödmjukhet för att vinna.
Visst, vi är det bättre laget i första perioden men lyckas bara gå till pausvila med 2-1 genom mål av Kenta x 2 med ass från Alex x 2.
I andra perioden så blir vi slaktade på egna misstag när vi blir både kladdiga och omständiga med mycket bollstrul som ger mycket gratis lägen där de är effektiva och underläge inför tredje med 6-4 efter att Notlöv ass Carlen och Mange ass Tim tryckt dit våra mål.
I tredje så börjar vi riktigt bra och har några bra lägen innan vi åter är lite generösa och bjuder på ett 7-4 mål.
Med 13 minuter kvar av matchen så går vi ner på två femmor där vi är jäkligt bra.
Först gör Carlén 7-5, sedan får vi PP där Carlén trycker in ett snyggt skott efter pass från Danne till 7-6 och vi kvitterar även till 7-7 genom Carlén framspelad av Notlöv.
Efter denna upphämtning så har vi ett bra tryck på Tumba som parkerat bussen och känslan är att snart gör vi mål och då kommer en omställning när vi missar förstapassen som tyvärr hamnar i vårt mål.
Underläge med 8-7 och vi plockar keeper men hittar inga bra avslut och vi förlorar för första gången denna säsong i H4 men har som sagt fortfarande allt i egna händer.
Spelmässigt så måste man vara bättre med boll i speluppbyggnaden för att vinna sådana här matcher då det inte håller att bjuda på så mycket omställningar.
I andra perioden så är det vi som assisterar de till tre mål…
Glömmer denna match och ser framemot nästa helgs hyperviktiga match mot VH i H5 där vi har två matcher kvar i den serien som kräver två segrar för uppflyttning.
Lördag kl: 17.00 i Åbyhallen så behöver vi ert stöd…
Väl mött Coach Woxmark