I omgång 2 av division 2 Södra Svealand väntar Nacka FC på hemmaplan
Fakta Nacka FC
Bildades 2015
Slog ihop med FC Iliria 2019 och tog över deras plats i division 3.
Spelar i år sin första säsong i division 2 efter att ha vunnit division 3 Södra Svealand 2022.
Nacka FC vann sin premiär mot IFK Eskilstuna på bortaplan med 2-0. Truppen innehåller flera IFK Haninge bekantingar: Abu Bakarr Suma, Kevin Blennestrand, Youssri Ouni och Jakub Kolarczyk.
IFK förlorade premiären mot Karlslund på bortaplan. Hemmalagets effektivitet var klart bättre och det avgjorde en annars jämn match. Gissar på ett revanschhungrigt hemmalag på söndag:
Tränare Amin Faily:
Besvikelsen var stor efter slutsignalen i Örebro senast. Vi kom inte upp i nivå eller fullföljde vår tilltänkta matchplan
Revanschsuget är stort när vi tar oss an Nacka FC på hemmaplan på söndag. Det har synts på killarna hela träningsveckan. Dom längtar till att det ska bli söndag, så vi kan göra oss själva rättvisa och visa vår fulla potential. Vi ser fram emot matchen.
Stötta oss på plats! Avspark 14:00, söndag den 9 april. Fri entré!